مالچ غیرنفتی سرباره ای

حل معضل گرد و غبار در کشور از مسائل مهم و ضروری محیط زیست می باشد. در گذشته از پوشش های نفتی برای جلو گیری از حرکت شن های روان استفاده می شد . ولی خود مواد نفتی آلاینده محیط زیست بوده و مشکلات فراوانی را نیز به همراه داشت . بیابان زدایی ، جلوگیری از حرکت شن های روان و ریز گردها ، تقویت خاک جهت رشد گیاهان با استفاده از سرباره ای فولاد سازی فرآوری شده استفاده از یک محصول جانبی صنعت فولاد در راستای حفاظت از محیط زیست . استفاده از مواد سرباره فولاد سازی فرآوری شده جهت جلوگیری از حرکت ریزگردها مزایایی قابل توجهی را به همراه خواهد داشت.

مالچ غیر نفتی

اهم این مزایا عبارتند از :
موجب تقویت خاک و امکان رشد گیاهان
مدت زمان اثر بخشی حداقل به مدت بیست پنج سال
از نظر اقتصادی نسبت به سایر روشها مناسب تر خواهد بود
روش اجرای طرح نیز نسبت به سایر روشها آسانتر خواهد بود
اجرای طرح بیابان زدایی با سرباره فرآوری شده طرحی که در ابتدا و انتها موجب حفاظت از محیط زیست خواهد بود . در ابتدا موجب فرآوری و مصرف مجدد سرباره های فولاد سازی خواهد شد و در انتها موجب بیابان زدایی و جلوگیری از گرد و غبار می باشد .

این محصول نه تنها هیچگونه آثار منفی برای پوشش گیاهی و جانوری ندارد بلکه این محصول خود نوعی مواد مغذی و مفید برای زمین می باشد. این تحقیق در دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان انجام گرفته و با این محصول یک کود کامل زراعی تولید شده است.

مالچ غیر نفتی

مدت ماندگاری این خاکپوش حداقل به مدت ۵۰ سال خواهد بود یا به عبارتی میتوان گفت ماندگاری ابدی دارد. چرا که سنگدانه ای محصول این شرکت، دارای استحکام و مقاومت شیمیایی بسیار بالایی هستند و به دلیل وزن مخصوص بالا لذا هیچگونه تغییر شکل و انفعالی نخواهند داشت. و پس از اتمام ماندگاری (در زمانهای بسیلر طولانی) تبدیل به کود زراعی خواهند شد و با توجه به آنالیز شیمیایی و ترکیبات موجود موجب تقویت خاک برای زراعت میشوند. .
میزان مصرف این خاکپوش برای هر هکتار بستگی به ضخامت لایه پوشش خواهد داشت همچنین میزان پوشش سطح از ۱۰۰% پوشش سطح تا حدود ۷۰ % پوشش سطح مناسب می باشد . حداقل میزان خاکپوش مورد نظر در واحد هکتار از حدود ۴۰۰ تن شروع و تا حدود ۱۲۰۰ تن در هکتار خواهد بود . در کمترین میزان مصرف برای دانه بندی ۲۵-۱۲ میلیمتر و ضخامت حدود ۳ سانتی متر و بطور متوسط ۸۰% سطح پوشش داده شود . این خاکپوش به دلیل خاصیت دانه بندی منظم و پیوسته ، قابلیت اجرا در تمامی زمین های بیابانی و کویری را دارد .

ارسال یک دیدگاه