بتن زهکش

بتن زهکش (بتن تراوا)، بتنی است با محتوای خالی زیاد برای نفوذ آب یا هوا. به طور کلی، بتن متخلخل دارای منافذ با اندازه‌های بین 2 تا 8 میلی‌متر، محتوای خالی 18 تا 35 درصد و مقاومت فشاری 2.8 تا 28.0 مگاپاسکال است (ACI 522,2010). بتن متخلخل که در ادبیات بتن های خاص به آن  pervious concrete گفته می شود، بتنی است با اسلامپ صفر، حاوی سیمان پرتلند، درشت دانه، بدون ریزدانه یا حاوی مقادیر کمی از ریزدانه، افزودنی های بتن و آب.

بتن زهکش امکان عبور آب حاصل از باران و توفان را فراهم می‌کند. بدین ترتیب آب به لایه‌های زیرین خاک می‌رسد و در سطح معابر جاری نمی‌شود. هم‌چنین ورود آب به لایه‌های زیرین بتن پیش از جاری شدن در سطح خیابان‌ها مانع آلودگی آب شیرین حاصل از بارش‌ها می‌شود.

در این نوع بتن قابلیت عبور آب از منافذ و حفره های آن وجود دارد و در عین حال مقاومت فشاری بالایی دارد. مقاومت کششی نمونه توسط میلگرد های معمولی و یا با کمک رشته های نانو لوله های کربنی تامین می شود. این نوع بتن در قسمت پایین دست سدها برای جلوگیری از پدیده رگاب و در بدنه مخازن آب شرب و سد ها به عنوان یک دریچه اطمینان دائمی می باشد که در مخازن با رسیدن سطح آب مخزن به حد بحرانی ، میزان آب اضافی تخلیه شده و از فشار مازاد وارده بر دیواره می کاهد. این نوع بتن در زهکشی در مناطق مختلف کاربرد خواهد داشت.

از آن‌جا که بتن زهکش متخلخل است، طول عمر آن در مقایسه با سایر انواع بتن، کوتاه‌تر است. اما اکنون محققان با استفاده از فیبرهای کربن این مشکل را حل کرده‌اند و بتنی را ساختند که دوام و استحکام آن بسیار بیشتر از نمونه‌های موجود در بازار است.

مشخصات مصالح مورد استفاده در بتن های متخلخل

سیمان مورد استفاده در بتن های متخلخل مانند سیمان در بتن های معمولی می باشد. ولی در مصالح سنگی مورد استفاده، تفاوتی در مورد بتن های متخلخل و بتن های معمولی وجود دارد که بدان اشاره می گردد.

  • بتن متخلخل بسته به میزان مورد انتظار زهکشی و مقاومت فشاری می تواند فاقد ماسه یا ریزدانه و یا حاوی مقادیر کمی ماسه باشد

  • دانه بندی شن یا درشت دانه ها در بتنهای متخلخل به صورت دانه بندی گسسته و یکنواخت و یا در محدوده 5/19-5/9 میلیمتر می باشد

  • آب مورد استفاده در بتن های متخلخل همان آب مورد استفاده در بتن های معمولی می باشد

  • ندرتا از افزودنی های شیمیائی مانند روانکننده ها، زودگیر کننده ها، اصلاح کننده های لزجت و حباب هواساز ها در بتن های متخلخل استفاده می گردد

  • در بتن های متخلخل بر خلاف بتن های معمولی بین نسبت آب به سیمان بتن و مقاومت فشاری ارتباطی وجود ندارد

  • در بتن های متخلخل نسبت آب به سیمان بالاموجب افزایش جریان خمیر و پر کردن فضاهای خالی می گردد

  • نسبت های آب به سیمان پایین در بتن های متخلخل موجب کاهش چسبندگی سنگدانه ها کاهش کارائی در بتن متخلخل می گردد.

ارسال یک دیدگاه