فرسایش یک سطح جامد ناشی از تماس با سطحی دیگر را سایش می نامند. این فرایند در اثر تماس مکانیکی دو سطح با یکدیگر رخ می‌دهدکه عبارت است از کاهش تدریجی ماده از سطح جسمی که نسبت به جسم دیگر حرکت نسبی دارد. لذا از بین رفتن تدریحی سطوح در شرایط کاری, معمولا به پدیده سایش نسبت داده می شود. عواملی همچون متغيرهاي متالورژيكي نظير سختي ، ساختار ميكروسكوپي و تركيب شيميايي و همچنین  مواد در حال تماس ( نظير ساينده ها و مشخصات آنها ) نوع و روش بارگذاري ،سرعت ، دما ، زمان ، خشونت سطحي ، بروی پدیده سایش تاثییر گذار هستند  شیارهای وحشتناک بین کوه ها و دره ها، نمونه هایی انکارناپذیر از قدرت تنش ناشی از آب و فرسایش در طبیعت است.

تعریف بتن ضد سایش

بتن ضد سایش یک نام جامع برای دایره‌ي وسیعی از انواع بتن ها و کفپوش های بتنی است. کفپوش های بتنی یا پایه سیمانی کفپوش هایی هستند که ماده اصلی تشکیل دهنده‌ی آنها سیمان و سنگدانه های طبیعی یا به عبارت دیگر بتن است. بتن ضد سایش می بایست مقاومت بسیار بالایی در برابر آسیب های فیزیکی و شیمیایی محیطی و عوامل مخرب داخلی از خود نشان دهد.

کاربرد بتن ضد سایش

بیشترین کاربرد بتن ضد سایش مربوط به استفاده از آن در حالت اکسپوز است. به این معنا که سطح بتن با فضای بیرون ارتباط دارد. دلیل آن هم این است که در چنین سازه هایی است که بتن بیشتر در معرض آسیب های محیطی از قبیل فیزیکی یا شیمیایی قرار می گیرد. به همین منظور از بتن ضد سایش در سازه هایی نظیر مخازن آب بندی،منابع بتنی، تونل ها و کانال های انتقال آب استفاده می شود. در چنین فضاهایی که بتن خصوصاً با آب سرو کار دارد، احتمال ساییدگی و آسیب بتن به صورت شیمیایی بالاست. در سازه هایی نظیر عرشه‌ی پل ها و پارکینگ ها نیز که احتمال سایش بسیار بالاست، بتن ضد سایش کاربرد فراوانی دارد.

کف سازی سالن ها و محوطه کارخانه های صنعتی
پارکینگ و محل استقرار ماشین آلات
سکوهای بارگیری و سوخت گیری خودروها
سردخانه صنعتی، تعمیرگاه و کارواش
نیروگاه و محل نصب توربین و ژنراتور
انبار و آشیانه هواپیما
محل فرود و برخاستن هلیکوپتر

ویژگی های بتن ضد سایش

تركیب مواد معدنی، دانه های فــلزی، میكروفایبرها، پیگمنت و سایر افزودنی ها در محصولات پایه ســیمانی به نحوی كه علاوه بر جلوگیری از تركهای سطحی پلاستیك دارای خواص ذیل باشند.

  • نظافت آسان كف
  • عدم لغزش پرسنل روی كفپوش
  • قابلیت استفاده روی بتن تازه و قدیمی
  • عدم تولید گرد و غبار از كف
  • صرفه اقتصادی در مقایسه با پوششهای سنتی كف
  • قابلیت تردد ماشین آلات سنگین یا حتی زنجیر دار

به صورت کلی جهت ساخت کف های ضد سایش بتنی می توان به روش های زیر عمل کرد:

  1. استفاده از سنگدانه های پرمقاومت و چسبانده های اصلاح شده
  2. استفاده از پودرهای سخت کننده پس از بتن ریزی
  3. استفاده از پوشش های ضد سایش روی بتن سخت شده

استفاده از سنگدانه های پرمقاومت و چسبانده های اصلاح شده

یک نشانگر کلی از کیفیت مصالح سنگی بتن مقاومت آن در برابر سایش می باشد. زمانی که دانه های سنگی در بتن استفاده می گردد و بتن تحت سایش قرار می گیرد مانند کف های پر تردد و کفهای ماشین رو تعیین مقاومت در برابر سایش ضروری است. مقاومت کم دانه ها در برابر سایش باعث می شود که مقدار دانه های ریز بتن در حین اختلاط بیشتر شود و بنابراین ممکن است آب مورد نیاز طراحی شده کارائی مطلوب را برای بتن ایجاد ننماید و همچنین در جاهائیکه بتن زیر اثر ضربات مکانیکی قرار می گیرد مانند بتن راهها و بخصوص بتن فرودگاهها باید تاب ضربه ای مصالح سنگی بتن زیاد باشد تا در اثر ضربه و سایش ناشی از نیروهای وارده دارای عمر مفید کافی باشد. بنابراین برای اینگونه موارد استفاده از سنگدانه های با مقاومت بالا مد نظر می باشد از جمله باریت، مگنتیت، هماتیت، لیمونیت ، گابرو، بازالت و کوارتزیت.

استفاده از پودرهای سخت کننده پس از بتن ریزی

پودر سخت کننده بتن یا هاردنر  محصولی است که جهت ایجاد سطوح بتن یکدست و صیقلی با مقاومت مکانیکی بالا به منظور مقاوم سازی در برابر ساییدگی و ضربه و …   تولید می شود .  این پودر سخت کننده با پاشش پودر خشک روی سطح بتن تازه یک سطح مقاوم ضد سایش برای بتن های کف ایجاد می نماید. این سیستم باعث تقویت پیوستگی سطحی رو یه بتن به صورت یکپارچه می شود . این روش برای کلیه اماکن صنعتی که در معرض ترافیک سنگین قرار دارند، می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. توصیه‌ی متخصصین و مهندسین در این زمینه این است که در هر جایی که از کف‌پوش بتنی استفاده می‌شود، از هاردنر بتن نیز استفاده شود. به خصوص در کف‌پوش‌هایی که احتمال فرسایش و تخریب به وسیله‌ی واکنش‌های شیمیایی در آن‌ها بیشتر است (مثلاً انبارهایی که ماشین‌های انتقال مداوم در آن ها در حال حرکت‌اند یا انبار مواد شیمیایی که ممکن است کف‌پوش در تماس با آن مواد دچار آسیب دیدگی شود) توصیه‌ی اکید شده که از افزودنی‌های هاردنر استفاده شود. علاوه بر این‌ها، هاردنر  باعث می‌شود تا بتن ضد آب شود و در برابر آب ضعف نداشته باشد. هم چنین تغییراتی در ظاهر کف‌پوش به وجود می‌آورد؛ به این شکل که نور بهتر بازتاب داده می‌شود و در نتیجه، کف‌پوش براقتر می‌شود و ظاهر آن بهبود پیدا می‌کند.

استفاده از پوشش های ضد سایش روی بتن سخت شده

کفپوش اپوکسی چیست؟

اصطلاح کفپوش اپوکسی اغلب برای توصیف انواع سیستم کفپوش کف استفاده می شود که از رزین های اپوکسی با عملکرد مختلف تشکیل شده است. کفپوش اپوکسی نوعی از کفپوش های مدرن بوده که به صورت یک مایع یکپارچه و با ضخامت 0/5 تا 5  میلیمتر بر روی کف های بتنی سیمانی، سنگی، فلزی و موزائیکی قابل اجرا می باشد. این محصول در رنگ ها و طرح های مختلف یافت می شود و از زیبایی بالایی برخوردار است.

ساختار تشکیل دهنده

این کفپوش از رزین های اپوکسی تشکل یافته است .اپوکسی ماده ی است. پلیمری که قبل از اجرا حالت مایع داشته و پس از اجرا با کمک واکنش های شیمیایی به ماده ای جامد تبدیل می شود. این ماده به لحاظ خواص مکانیکی بسیار قوی و مستحکم بوده و در برابر مواد شیمیایی مقاومت زیادی از خود نشان می دهد و در انواع مختلفی وجود دارد.

کفپوش اپوکسی پارکینگ (نوع خاصی از کفپوش که مقاومت بیشتری در برابر فشار در ترافیک بالا و رفت و آمد زیاد دارد بایستی اعمال شود)

کفپوش اپوکسی ضد خش(در مواردی که نیاز به سطحی مقاوم در برابر خراشیدگی باشد از این کفپوش استفاده می شود/9.)